понеділок, 30 травня 2022 р.
четвер, 26 травня 2022 р.
Частіше обіймайте своїх дітей і близьких людей!
Обійми — це один з факторів, який дозволяє пом'якшити негативні наслідки гострого стресу.
А ще — це дуже приємно та природньо. І цей простий засіб підтримки ви можете використовувати скрізь і завжди. Кожному з нас треба не менше 8 обіймів у день. А для дитини — така кількість безмежна. Обійміть вашу дитину міцно та притісніть до себе. Хай відчує вашу любов та підтримку. Такі обійми також будуть корисні і Вам — вони принесуть підтримку та заспокоять Вас не менше, ніж дитину.
середа, 25 травня 2022 р.
вівторок, 24 травня 2022 р.
понеділок, 23 травня 2022 р.
Гра на розлаблення💙💛
"Хмаринки"
вівторок, 17 травня 2022 р.
🏃♂️Тривожність та спорт
🥊 Відсутність фізичної активності – це те, що напряму пов’язано з тривожністю та викликає занепокоєння. Якщо ви сидите цілий день і ніколи не займаєтеся спортом, ваше фізичне та психічне здоров’я, ймовірно, постраждає в результаті.
🤾♂️Наше тіло створене природою для руху, а певні функції організму залежать від фізіологічного руху.
🦠 Наприклад, лімфатична система потребує дихання та руху м’язів, щоб допомогти переміщувати рідину та видаляти відходи з вашого тіла. Якщо ви не маєте звички достатньо рухати тілом, ці процеси починають працювати неефективно. Надлишок токсинів у вашому організмі викликає занепокоєння.
👩🔬Дослідження показали:
‼️Більш тривалий час сидіння (≥8 год) збільшує шанси на тривожність і депресію, а помірна та висока фізична активність знижує.
🩺 Бездіяльність також збільшує ризик діабету, ожиріння, серцево-судинних захворювань, раку товстої кишки, остеопорозу, порушення ліпідів і високого кров’яного тиску.
🏥 Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) стверджує, що відсутність фізичної активності є четвертою причиною смерті в усьому світі, що призвело до 3,2 мільйона смертей у всьому світі.
💪Навпаки, регулярна участь в аеробних вправах знижує напругу, підіймає та стабілізує настрій, покращує сон і підвищує самооцінку.
🔬Одне наукове дослідження на тваринах показали, що фізичні вправи та регулярна активність позитивно впливають на патофізіологічні процеси тривоги. А численні дослідження та мета-аналізи показують, що фізичні вправи також асоціюються зі зниженням тривожності в клінічних умовах.
❓Що робити, якщо ви страждаєте від слабкості, низької енергії або нестачі мотивації?
🚶♀️Почніть з коротких прогулянок по вашому дому або околицях, спробуйте виконувати сидячу роботу стоячи.
🚶Наприклад, ходьба 10 000 кроків протягом дня є хорошим способом забезпечити безперервний рух.
🚶♂️Якщо спочатку ви не можете ходити так багато, не хвилюйтеся, це нормально. Проходьте, скільки можете, і одного дня ви зможете досягти цю позначку. Тут в пригоді стане додаток на телефоні, який вимірює ваші кроки.
Рекомендації:
✅Найкращими вправами для боротьби з тривогою є ходьба, йога, плавання та походи-трекінги на природу, хоча будь-яка фізична активність може допомогти вам зменшити симптоми тривоги.
✅ Виберіть той вид вправ, який вам подобається, і практикуйте принаймні 3 рази на тиждень.
✅ Заповніть решту тижня короткими й довгими прогулянками.
✅У вихідні дні вирушайте на тривалі прогулянки або виконуйте інтенсивні вправи.
пʼятниця, 13 травня 2022 р.
Як прийняти себе?
Коли ми приймаємо себе, ми приймаємо кожну частину себе, а не лише «позитивні» речі. Бути самоприйнятним означає відчувати себе задоволеним тим, ким ви є, незважаючи на недоліки і не дивлячись на попередні рішення. У людей з низькою самооцінкою виникають складнощі з цим.
Тому пропонуємо вам декілька порад як покращити відносини з собою:
☘️ Турбота про себе. Почніть із найпростішого – сон, відпочинок, улюблене хобі, здорове і збалансоване харчування, спорт, похід до лікаря. З часом ви знайдете відповідний вам ритм.
☘️ Вміння радувати себе. Маленькі задоволення (наприклад, замовити лате в улюбленій кав’ярні, приміряти новий одяг) піднімають нам настрій, послаблюють стрес, допомагають вистояти у важкі часи.
☘️ Психологічна стійкість допомагає нам долати життєві негаразди, будувати плани і втілювати в життя, налагоджувати і підтримувати відносини.
середа, 11 травня 2022 р.
Грім під час війни, як підготувати дітей, щоб вони не злякались - рекомендації дитячої психологині Світлани Ройз.
Це точно не вибухи. Вони можуть нагадувати вибух, але це грім. Ми точно в безпеці.
☀️ Алгоритм такий - нам потрібно процес взяти під контроль, перехопити активністю префронтальної кори активність лімбічної системи. З дітьми, коли ми працювали в мирний час із страхом грому - я просила, щоб вони гучно рахували, скільки секунд від блискавки до звуку.
☀️Під кожен звук грому можна хлопати у долоні та кричати "Ура"!
☀️Можна пограти в "ловців блискавок" і плескаючи в долоні, наввипередки ловити їх та уявляти, що складаєте в банку, чи коробку.
☀️Зараз допустимо уявляти, як перенаправляєте блискавки на техніку ворогів.
Хай дощі будуть тими, що очищують, а не лякають ❤️
вівторок, 10 травня 2022 р.
💛Що таке емпатія та як її розвинути?
Що таке емпатія?
🫀Емпатія – це здатність розуміти емоційний стан іншої людини та співпереживати їй.
🫀Нам часто помилково здається, що людина, яка відчуває емпатію, має допомагати іншим. Але емпатія – це просто розуміння стану іншої людини, її емоцій і зменшене почуття того самого. Емпатія не дорівнює дії. Емпатична підтримка – це про те, що я розумію тебе, твої емоції і зараз тут з тобою. На цьому емпатія може закінчуватися.
Навіщо вона потрібна?
👥Людина – соціальна істота. Ми не можемо існувати окремо, тому для нас важливо відчувати підтримку, турботу і розуміння інших. Існує теорія прив’язаності, за якою так само, як маленька дитина потребує турботи й піклування батьків, доросла людина потребує підтримки інших. І це може реалізуватися саме завдяки емпатії
🧠 ВПРАВИ
💛РОЗІБРАТИСЯ З ВЛАСНИМИ ЕМОЦІЯМИ
Якщо ми хочемо розвинути в собі емпатичне розуміння інших людей, нам потрібно насамперед розібратися зі своїми емоціями. Для цього треба звертати увагу на те, що ми зараз відчуваємо. Для цього варто знайти в інтернеті перелік емоцій і роздрукувати його або записати на аркуші. Далі ознайомлюйтесь із цим списком і спостерігайте за собою. Це дає можливість зрозуміти, що наші емоції можна описати іншими словами, окрім «добре», «погано» чи «нормально». Емоційна компетентність допомагає розуміти себе та сприяє розвитку емпатичності.
💛АКТИВНО СЛУХАТИ
Щоб розвинути емпатію, треба активно слухати іншу людину і бути з нею тут і зараз. Слухати треба не механічно, а намагатися почути, про що людина говорить. Можна навіть переказувати її слова, повторювати фрази, уточнюючи, що співрозмовник відчуває – це один з механізмів емпатичної підтримки, який часто використовують у психотерапії. Таким чином людина розуміє, що її чують.
💛КАМ’ЯНЕ ОБЛИЧЧЯ
У вправі беруть участь дві людини. Одна говорить про свої переживання, ділиться ситуацією, яка викликає в неї емоції, а друга при цьому має повністю блокувати будь-які емоційні вирази обличчя. Експеримент триває хвилину, після цього дуже важливо дати фідбек і дізнатися, як почувалися той, хто говорив і не відчував емпатії, і людина з «кам’яним обличчям».
💛ДИВИТИСЯ В ОЧІ 4 ХВИЛИНИ
Є знаменитий експеримент Артура Аарона, ідея якого полягає в тому, що люди мають чотири хвилини дивитися одне одному в очі. Зазвичай його проводять з незнайомцями. Якщо протягом чотирьох хвилин дивитися в очі іншій людині та бути активно включеним, це переповнює почуттями.
📚ЩО ПОЧИТАТИ
📖АНТУАН ДЕ СЕНТ-ЕКЗЮПЕРІ «МАЛЕНЬКИЙ ПРИНЦ». З головним героєм ми можемо пережити багато почуттів, розвинути в собі нові якості та покращити емпатичне сприйняття.
📖ЕРІХ МАРІЯ РЕМАРК «ТРИ ТОВАРИШІ». Дружба головних героїв, їхня взаємодія в складних життєвих ситуаціях демонструє емпатію як невід’ємну частину справжніх людських взаємин.
📖ДЕНІЕЛ КІЗ «КВІТИ ДЛЯ ЕЛДЖЕРНОНА». Книга розповідає про те, як людина з розумовими порушеннями потрапляє в більш чутливу сферу, і в неї з’являється дуже багато почуттів. Водночас почуття виникають не тільки в персонажа, а й у читача. Книга дуже корисна для розвитку чутливості.
📺 ЩО ПОДИВИТИСЯ
🎞 «ДУМКАМИ НАВИВОРІТ» – це мультфільм, що розповідає про розуміння емоцій і те, якими вони є.
🎞 «НЕДОРЕЧНА ЛЮДИНА» – герой цього фільму потрапляє в місто, де люди не переживають емоцій, логічно ставляться одне до одного та не відчувають емпатії.
пʼятниця, 6 травня 2022 р.
Малювання кавою!?
четвер, 5 травня 2022 р.
Повчальна притча про страх.
Прочитайте, у цих словах стільки мудрості!
— Ти хто такий?
— Я олень.
— Записуємо — олень. Завтра прийдеш сюди і я тебе з’їм. Питання є? Олень перелякався і пішов засмучений.
Виходить з лісу вовк. Лев питає:
— Ти хто такий?
— Я вовк.
— Записуємо – вовк. Прийдеш післязавтра і я тебе з’їм. Питання є?
— Нема, – трясучись від страху відповів вовк і також пішов засмучений.
Вибігає заєць.
— Ти хто такий? — питає лев.
— Я заєць.
— Записуємо, — заєць. – Через два дні прийдеш і я тебе з’їм. Питання є?
— Є! А можна не приходити?
— Можна. Викреслюю – відповів лев.
Звичайний людський страх подібний до цього лева, який нас паралізує і ми так само, як перші два звірі ніби попадаємо в ступор і не бачимо виходу. Саме тому Бог постійно й закликає відвернутися від наших страхів, та прийняти Його обітниці, в яких отримуємо безпеку і захист.
понеділок, 2 травня 2022 р.
Вправи для зняття емоційного напруження
💙💛Вправа «Ритмічне дихання»
Починайте дихати за таким принципом: вдихаючи, рахуйте до трьох, видихаючи, також рахуйте до трьох. Потім спробуйте зробити видих іще тривалішим: видихаючи, рахуйте до п’яти, до семи тощо.
💙💛Вправа «Релаксація на контрасті»
Щоб ефективно зняти м’язове напруження, спочатку треба його посилити.
Так сильно, як можете, напружте пальці ніг. Потім розслабте їх.
Напружте й розслабте ступні ніг.
Напружте й розслабте гомілки.
Напружте й розслабте коліна.
Напружте й розслабте стегна.
Напружте й розслабте сідничні м’язи.
Напружте й розслабте живіт.
Розслабте спину й плечі.
Розслабте кисті рук.
Розслабте передпліччя.
Розслабте шию.
Розслабте лицьові м’язи.
Посидьте спокійно кілька хвилин, насолоджуючись повним спокоєм. Коли вам здасться, що повільно пливете—ви повністю розслабилися.