Взаємодопомога як спосіб життя

Гортай нижче та дізнавайся новинки рубрики👇


 Історія виникнення волонтерства та волонтерського руху

Як суспільний рух волонтерство виникло на Заході, а першими волонтерами були самаритяни, які надавали допомогу усім, хто її потребував. Більш впевнено можна говорити про виникнення феномена волонтерства вже з середини ХІХ століття. 1859 рік вважається роком виникнення волонтерського руху у світі. Саме в цей період Анрі Дюран, відомий французький письменник-журналіст, вражений наслідками кривавої битви при Сольферіно, запропонував створити Червоний Хрест – організацію, яка б працювала на волонтерських засадах і надавала першу медичну допомогу полоненим та пораненим.

Принципами, сформульованими Анрі Дюраном, керуються волонтерські організації усього світу.     
Деякі дослідники виокремлюють ХХ ст. як головну віху в розвитку волонтерського руху. У Європі після закінчення Першої світової війни з’явилися люди, готові надавати допомогу постраждалим у війні. Саме в цей час були створені перші волонтерські організації. Було засновано Координаційний комітет міжнародної волонтерської служби (CCIVS) під егідою ЮНЕСКО зі штаб-квартирою у Парижі.

Волонтер(від лат. „voluntarius” – воля, бажання, від англ. „voluntary” – добровільний, доброволець, йти добровільно) – це особа, яка за власним бажанням допомагає іншим. У багатьох словниках термін „волонтер” часто трактується як „особа, яка добровільно поступила на військову службу”. Нині волонтерство майже не пов’язане із військовою службою. Воно розвивається, орієнтуючись на надання допомоги усім, хто її потребує. 


У світовій практиці найголовнішою ознакою волонтерства є те, що волонтер частину свого вільного (особистого) часу, сил, енергії, знань, досвіду добровільно (без примусу та вказівок „згори”) витрачає на здійснення діяльності, яка є корисною людям і суспільству загалом.

Міжнародною експертною групою з питань волонтерства та соціального розвитку в 1999 р. були визначені три характерні особливості волонтерської діяльності:

👉 діяльність має бути неприбутковою;

👉діяльність повинна бути добровільною, згідно з особистою волею індивідуума;

👉діяльність повинна бути корисною кому-небудь, не тільки волонтеру, або суспільству загалом.


Історія волонтерства в Україні нараховує понад сто років. Першими вітчизняними волонтерами можна вважати представників Червоного Хреста, який організовував добровільний запис у сестри милосердя для роботи в шпиталях та лікарнях для бідних.


Волонтерство– це фундамент громадянського суспільства. Без участі волонтерів важко уявити громадські організації й благодійність взагалі,без них унеможливлюється якісний суспільний контроль за діями влади та бізнесу.


У незалежній Україні розвиток волонтерського руху датується початком 90-х років XX ст., коли було створено службу під назвою „Телефон Довіри”, де працювали волонтери (доброчинний Телефон Довіри в Одесі).

     

Із 1992 року в Україні починає активно розвиватися мережа соціальних служб для молоді (нині – центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді). Саме створення центрів спричинило активний розвиток волонтерського руху.




Волонтерські ініціативи


Пропоную до вашої уваги декілька волонтерських іціатив: 
  • Фонд «Повернись живим» – один із найбільших фондів допомоги українським військовим. Спеціалізується на технічному забезпеченні, насамперед, на нічній оптиці. Крім того, займається навчальними, медичними, психологічними та іншими проектами. На зібрані кошти «Повернись живим» закуповує необхідне для військових обладнання (до прикладу, тепловізори, квадрокоптери і тепловізійні приціли), впроваджує програмні рішення для розвідників, навчає саперів, снайперів та артилеристів, лагодить фронтові автомобілі. Фонд «Повернись живим» і сьогодні активно допомагає нашим захисникам.
  • Громадська ініціатива Армія SOS координує зусилля народу з допомоги військовим України. Волонтери організовують закупівлі необхідної амуніції, засобів захисту, зв’язку та розвідки, харчів та форми, доставляють їх безпосередньо на позиції та передають в руки бійцям на фронті. Армія SOS займається виготовленням безпілотних літальних апаратів та розвідкою за їх допомогою, закупівлею та програмуванням планшетів для артилеристів, постачанням автотранспорту, радіорозвідувального обладнання, глушників для зброї та наданням різноманітної іншої допомоги.
  • Благодійний фонд "Таблеточки". Головне завдання «Таблеточок» — зробити так, щоб жодна дитина в Україні не помирала від раку. Щороку у понад тисячі дітей в Україні виявляють рак. Донедавна далеко не всі з них мали доступ до якісної медичної допомоги. Благодійний фонд «Таблеточки» вже 10 років щоденно допомагає українським родинам перемагати рак, а лікарям — рятувати життя онкохворих дітей. Місія фонду – створювати умови для якісної медичної, психологічної допомоги та повноцінного життя онкохворих дітей та їхніх родин в Україні під час та після лікування.
  • Фонд «Клуб добродіїв» виступає проти жалості, адже сиротам потрібні знання, навички й можливості, а не співчуття. Окремий напрямок діяльності – це втілення заповітних бажань дітей, які залишилися без батьків. Фонд заснував першу в Україні «Школу волонтерів», головні цінності якої – відповідальність, робота на результат, новаторський та позитивний підхід до волонтерства.
  • Громадська організація “Екодія”  об’єднує експертів та активістів навколо ідеї збереження довкілля через вплив на прийняття рішень. Вони ведуть боротьбу за енергоефективність, відновлювану енергетику, протидію зміні клімату, розвиток сталого транспорту і сільського господарства України.
  • UAnimals - всеукраїнський рух. Діяльність UAnimals розпочалася з масштабної боротьби проти експлуатації тварин у цирках. Рух об’єднав десятки тисяч людей, пропагує гуманне ставлення до тварин і виступає за заборону експлуатації звірів у сфері розваг.  




Гуманітарна допомога - що це таке?


Добровільна, безкорислива та усвідомлена діяльність фізичних або юридичних осіб (донорів), що виражається через особисту та/або майнову допомогу юридичним особам, які в офіційному порядку визнані отримувачами гуманітарної допомоги, ґрунтується на принципах законності, гуманності, рівності та здійснюється із гуманних мотивів для досягнення суспільно-значимих цілей.

Хто є отримувачем гуманітарної допомоги?
Отримувачі гуманітарної допомоги - юридичні особи, які зареєстровані в Єдиному реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги:

 підприємства громадських організацій осіб з інвалідністю, ветеранів війни та праці, а також підприємства, установи та організації, що утримуються за рахунок бюджетів, та уповноважені ними державні установи;

✅благодійні організації, створені у порядку, визначеному Законом України "Про благодійну діяльність та благодійні організації";

✅громадські організації осіб з інвалідністю, ветеранів війни та праці, Товариство Червоного Хреста України та його обласні організації, творчі спілки, а також громадські організації, створені для здійснення передбаченої їх статутними документами екологічної, оздоровчої, аматорської, спортивної, культурної, освітньої та наукової діяльності;

✅релігійні організації, зареєстровані у порядку, передбаченому Законом України "Про свободу совісті та релігійні організації";

✅реабілітаційні установи для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю, які мають відповідну ліцензію на здійснення реабілітаційних послуг, незалежно від відомчого підпорядкування, типу і форм власності.

Набувачі гуманітарної допомоги - фізичні та юридичні особи, які її потребують і яким вона безпосередньо надається.

Отримувачі гуманітарної допомоги формують план розподілу допомоги між кінцевими набувачами.

До гуманітарної допомоги належать, зокрема:

• одяг, взуття, текстильні вироби,

• меблі,

• побутова техніка,

• медико-соціальне обладнання та оснащення (лікарняні ліжка, інвалідні візки, ролатори, медична техніка тощо),

• продукти харчування,

• гігієнічні матеріали, засоби гігієни,

• медикаменти та інше.

Товари можуть бути як новими, так і такими, що були у використанні. До гуманітарної допомоги не належать підакцизні товари.




Немає коментарів:

Дописати коментар