вівторок, 6 вересня 2022 р.

ДОСЛІДЖЕННЯ ВДЯЧНОСТІ


Вдячність та подяка з точки зору психології.

❔Чи помічали ви, що люди, які радіють тому, що мають, почуваються значно щасливішими? Також, науково доведено, що відчуття вдячності безпосередньо впливає на наше здоров’я, сон та якість відносин. Про це говорять і представники позитивної психології.
🔄Як пояснити даний взаємозв’язок, особливо, якщо йдеться про вдячність навіть за незначні побутові речі, на які більшість з нас, можливо, і не звернули б уваги?
📈Спробуємо розібратися, спираючись на дослідження, що проводилися з приводу взаємозалежності вдячності та рівня задоволеності життям.
📖Як зазначає психолог Абрахам Тессер у своїй праці “Деякі детермінанти вдячності”, подяка виникає у людини у відповідь на дарунки, які відповідають одному з наступних критеріїв: 
1️⃣ Коли вони є результатом очевидного щирого зусилля з боку того, хто дарує;
2️⃣ Коли вони є цінними для отримувача та задовольняють його важливі потреби.
💝При цьому під дарунками маються на увазі не лише матеріальні блага, але й прояви піклування, любові, поваги та інших ціннісних проявів взаємовідносин між людьми. 
👨‍⚕️Глен Фокс, експерт з вивчення вдячності з Marshall School of Business (Університет Південної Каліфорнії), відзначає:
💬“Вдячність виконує ключову функцію у нашому соціальному житті та є однією з основ нашої еволюції як виду. Люди, що не навчилися виражати вдячність або не змогли розвинути визнання вкладу інших, навряд чи були б спроможними вижити з точки зору соціального контексту”.
🧠Провівши дослідження з приводу того, як вдячність впливає на мозок людини, Фокс стверджував, що відчуття подяки впливає на ті ж структури мозку, які відповідають за соціальні зв’язки, прив’язаність та зменшення напруги. Подальші дослідження підтвердили даний висновок, виявивши, що відчуття вдячності сприяє виробленню окситоцину – гормону, що відповідає за нашу можливість будувати близькі стосунки.  
🧑‍⚕️Ще одне дослідження вдячності, що було проведено психологами Робертом А. Емансом (Університет Каліфорнії) та Майклом МакКалухом (Університет Маямі), засвідчило, що ті люди, які щоденно практикують вдячність, є більш оптимістичними та вище оцінюють якість свого життя. 
👉Суть їхнього дослідження полягала в наступному: щоденно протягом 10 тижнів кожна з трьох груп людей з однаковою вибіркою мала записувати по декілька речень, акцентуючи увагу на різних речах:
👥У першій групі респонденти фіксували події, за які вони були вдячні.
👥Друга група описувала роздратування, непорозуміння та інші неприємні переживання, з якими доводилося стикатися протягом періоду дослідження.
👥Респонденти третьої групи просто зазначали події, які так чи інакше впливали на них, не надаючи їм позитивного або негативного забарвлення. 
📈Згідно з результатами, отриманими через 2 місяці, учасники першої групи крім загального підвищеного настрою та кращого емоційного самопочуття в порівнянні з представниками другої та третьої групи, також більше займалися спортом та менше зверталися до лікарів з приводу соматичних хвороб.
🙏 Подальші дослідження підтверджують, що люди, які відчувають подяку за те, що мають, легше переживають стрес, рідше страждають на безсоння, мають міцніший імунітет, здатні будувати здоровіші стосунки, а також більше задоволені своїми професійними здобутками. Крім цього, свідоме практикування вдячності полегшує самопочуття у людей, що страждають на психічні розлади.
Психологиня Ольга Лозовська


 

Немає коментарів:

Дописати коментар